Albania kamperem-prawdziwa bałkańska przygoda

Przewodniki | Albania | 19.04.2021
Albania kamperem-prawdziwa bałkańska przygoda

Reklama

Jeśli szukasz pomysłu na wakacyjny wyjazd kamperem w nieco mniej popularnym kierunku, Albania będzie doskonałym wyborem. Ciepły, śródziemnomorski klimat, gościnna kultura, wspaniałe krajobrazy i smaczna tradycyjna kuchnia to tylko kilka powodów, żeby poznać ten zakątek Europy. Podróżując kamperem po Albanii, doświadczysz tego, co w Bałkanach najlepsze i nabierzesz ochoty, żeby wrócić tu kolejny raz.

Dlaczego warto wybrać się do Albanii

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie należy przywiązywać uwagi do zasłyszanych czasem opinii, że Albania to kraj niebezpieczny albo biedny. Są to pozostałości z czasów, gdy naprawdę źle się tam działo. Kraj pomimo swojej trudnej historii szybko rozwija się turystycznie. Dziś to coraz bardziej popularny kierunek wśród miłośników podróży, w tym caravaningu, i nie ma w tym nic dziwnego.
 

Albańczycy cieszą się wśród turystów opinią bardzo serdecznych i otwartych ludzi a ich gościnność, będąca ważnym elementem bałkańskiej kultury sprawia, że można się poczuć naprawdę swobodnie. Masowa turystyka nie zawładnęła jeszcze Albanią, można więc ciągle jeszcze poznać prawdziwe oblicze tego kraju.

Praktyczne wskazówki dla podróżujących kamperem

Mimo że Albania jest krajem, w którym dozwolone jest biwakowanie na dziko, naprawdę warto zatrzymywać się na tamtejszych kempingach. Z roku na rok jest ich coraz więcej, są wygodne i dobrze zorganizowane a przy tym, w porównaniu z większością europejskich krajów-naprawdę tanie. Standard kempingów mimo niskich cen jest bardzo dobry- prawie wszędzie spotkamy sprawne sanitariaty, darmowy internet, restauracje i bary.


Dobrze przystosowane na użytek kamperów są też liczne stacje benzynowe, umożliwiające np. wymianę wody.

Drogi w Albanii są dobre, ciągle remontuje się też wiele z nich oraz powstają nowe. To, co warto wiedzieć przed wyjazdem to fakt, że albańscy kierowcy często dość swobodnie traktują przepisy, a na drogach panuje spory chaos, należy więc być uważnym i mieć cały czas oczy szeroko otwarte.

Co warto zobaczyć

  • Złote plaże
Albańskie wybrzeże to wspaniałe, szerokie plaże i ciepła, czysta woda. Ceny w nadmorskich kurortach są przy tym zdecydowanie niższe niż innych nadmorskich krajach. Jeśli wybierasz się nad morze, warto przejechać wspaniałą, widokową trasą prowadzącą z miejscowości Vlora przez przełęcz Llogarase do najpopularniejszego albańskiego kurortu- Sarandy. Inne miejscowości godne polecenia to Ksamil i znajdujące się nieopodal starożytne miasto Butrinth.
 
  • Starówki i uliczki
Albania może poszczycić się wieloma zabytkami. Dla lubiących zwiedzać stare budowle i miasta znajdzie się tutaj wiele ciekawych propozycji. Począwszy od stolicy kraju- Tirany, przez wspomniany wcześniej nadmorski Buntrinth i nazywaną miastem tysiąca schodów Gjirokastrę, aż po cieszący się z kolej sławą miasta tysiąca okien Berat, pięknie położony u podnóża gór. W miastach warto szukać targów, na których można spróbować tutejszych wyrobów i przyjrzeć się bliżej życiu mieszkańców.
 
  • Góry Przeklęte- majestatyczne szczyty i bajkowe jeziora
Na granicy z Czarnogórą rozciągają się Prokletije- majestatyczne góry, których odkrywanie będzie dla miłośników aktywnej turystyki wspaniałą przygodą. Mimo swojej ponurej nazwy, oznaczającej Góry Przeklęte, są one piękną krainą dzikiej przyrody. Na najwyższy szczyt Albanii- Korab można wejść szlakiem ze wsi Radomirë. Trzeba jednak pamiętać, że piesza wędrówka w tak wysokich górach wymaga dokładnego przygotowania i odpowiednich umiejętności.

Wszystkim, także mniej wprawionym w górskich wycieczkach polecamy za to dwie piękne doliny -dolinę Valbone i dolinę Theth, w których można podziwiać górską przyrodę oraz poczuć klimat małych osad położonych z dala od gwarnych miast i masowej turystyki. Należy pamiętać, że do obu dolin prowadzą wąskie, kręte drogi- poruszanie się po nich wymaga dużych umiejętności i ostrożności.

  • Jezioro Szkoderskie
Obowiązkowym punktem podróży po Albanii jest bez dwóch zdań jezioro Szkoderskie- największe ze wszystkich jezior na półwyspie Bałkańskim. Leży na granicy z Czarnogórą i podobnie jak jego najbliższe otoczenie objęte jest parkiem narodowym. Jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. Wokół niego znajduje się wiele szlaków umożliwiających podziwianie dzikiej przyrody. Jest to teren interesujący ze względu na swoją bogatą historię- wzdłuż brzegów jeziora spotkamy wiele zabytkowych monstrów i cerkwi, ale także starych miast i warownych twierdz, z których najsłynniejszym jest Žabljak Crnojevića.

Co-nieco o tutejszej kuchni

Albańska kuchnia jest bogata w smaki i kolory, podobnie jak na całych Bałkanach. Tym, co wyróżnia ją spośród innych, jest wielka różnorodność i naturalny smak tutejszych potraw. W Albanii używa się bardzo mało chemicznych dodatków czy sztucznych nawozów, jedzenie jest więc świeże, zdrowe i doskonale smakuje. Polecamy spróbować tradycyjnych dań, takich jak Japrak- gołąbki zawinięte w liście winogron, pjekur-pikantny, pieczony ser, wiele gatunków ryb podawanych na różne sposoby oraz duży wybór sałatek ze świeżych warzyw, często z dodatkiem serów.
 

Z trunków najpopularniejsza jest produkowana z winogron rakija oraz również robiony z winogron koniak Skënderbeu.

Reklama

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.