Co trzeba wiedzieć o wynajęciu kampera? Ile to kosztuje

Poradniki | | 31.01.2021
Co trzeba wiedzieć o wynajęciu kampera? Ile to kosztuje

Reklama

Do tematu o wynajmowaniu kampera można podejść od kilku stron, tym razem zrobimy to od tej prawnej oraz cenowej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się ile i co dokładnie kosztuje, a także jakie formalności towarzyszą wynajmowaniu pojazdu, przeczytaj ten artykuł!

Ile kosztuje wynajęcie kampera?

Zaczynając od najważniejszego, w końcu bez poznania kosztów nie przejdziesz dalej. Najpierw jednak określ swoje potrzeby, przepłacanie to nic dobrego. Wybieżmy pojazd który będzie idealny dla nas – nie za duży i nie za mały. W jednym przypadku oszczędzimy pieniądze ,a w drugim oszczędzimy sobie rozczarowań wynikających z małego komfortu. - Koszt wynajmu – To podstawowa sprawa, o jakiej trzeba powiedzieć. W zależności od sezonu; wysokiego, średniego lub niskiego, koszt będzie się wahał (średnio) między 300zł, a 700zł za dobę. Oferty różnią się także wliczonym limitem kilometrem, czyli możliwością jazdy w jeden dzień oraz minimalnym czasem wynajmu, np. w sezonie wysokim minimalny czas wynajmu będzie często trwał 7 dni, a limit jazdy będzie wynosił 400km/dziennie - Ubezpieczenie – Wliczone jest zawsze w cenę najmu, ponieważ osoba, która zajmuje się wynajmowaniem samochodów musi je płacić. Rocznie może wynieść ono aż 15 tysięcy złotych, jest to spora część ceny końcowej wliczonej już na szczęście w koszt wynajmu. Mimo wszystko podpisując umowę na wynajem pojazdu – sprawdź tę kwestię i zakres ubezpieczenia (AC) czasami za zniszczenia do pewnej kwoty trzeba ponieść udział własny. - Kary – W przypadku, gdy samochód nie zostaje zwrócony w należytym stanie wypożyczalnia nakłada na klienta odpowiednie kary lub opłaty jak nazywa to wypożyczalnia. Ich wysokość wygląda zwykle tak: - za nieposprzątany samochód od 150 do 350zł - za nieopróżnienie toalety od. 100zł - za nieopróżnienie zbiornika wody szarej od. 100zł - za niepełny zbiornik paliwa ok.150zł + cena paliwa Oczywiście te elementy zależą indywidualnie od wypożyczalni jednak warto na nie zwrócić uwagę, bo czasami przez niedopatrzenie przy oddawaniu pojazdu możemy zapłacić dodatkowo. - Kaucja – Wynosi adekwatną część wartości pojazdu, może sięgać nawet 5000 złotych jednak średnio wacha się między 2000 a 3000 zł. W przypadku, gdy uszkodzisz pojazd zostanie zabrana, jeśli jednak zwrócisz auto w dobrym stanie, odzyskasz ją. - Koszty eksploatacji – Kamper nie jeździ na powietrze, jak każdy samochód spala, a on robi to w całkiem ekspresowym tempie. Do całkowitego kosztu podróży musisz zatem doliczyć jeszcze paliwo oraz gaz, bo przecież coś musi ogrzewać wnętrze wieczorami. Spalanie ? często uzależnione jest od prędkości. Jeżeli średnia prętkość to 100km/h spalanie wynosi 10L, jeżeli jednak podniesiesz prędkość na autostradzie do 120 km/h spalanie wtedy wzrośnie do 12 L. Jeżeli chodzi o gaz – to w sezonie letnim w trakcie 2 tygodniowego wyjazdu może wystarczyć ci jedna butla, w sezonie zimowy kiedy ogrzewasz gazem kampera – 2 butle na tydzień może wystarczyć ale to zależy od tego jaką temperaturę lubisz i jak zimno jest na dworze.

Formalności przy wynajmowaniu kampera

W tej części tekstu wymienię i krótko opiszę formalności, z jakimi spotkasz się w trakcie wynajmowania kampera. Oto one: - Ubezpieczenie – Kampery dalej są niechętnie ubezpieczane, firmy świadczące usługi wynajmowania tych samochodów muszą przestrzegać określonych przepisów, aby je dostać. Możesz więc spodziewać się odpowiednich kryteriów do wypożyczenia takiego pojazdu np. wiek kierowcy lub długość posiadania uprawnień do kierowania samochodami. - Kaucja – Jak nadmieniłem wyżej, zwykle wynosi kilka tysięcy złotych. Ta kwestia nie jest zbytnio uciążliwa, wystarczy zadbać o samochód, pieniądze są zwracane w przypadku braku uszkodzeń. - Naprawa szkód – W większości umów napisane jest, aby nie podejmować się żadnych napraw ani przeróbek bez zgody wypożyczalni. Z zasady kampery to pojazdy na gwarancji producenta, więc nie warto próbować naprawić czegoś na własną rękę, to po prostu bez większego sensu. - Oddawanie pojazdów – Jeżeli samochód przez działanie klienta zostanie uszkodzony, ale usterka nie zostanie wykryta przy jego oddawaniu, nie zwalnia go to z odpowiedzialności. Zniszczona część może zostać wykryta dopiero w trakcie przeglądu, a i tak to były najemca kampera będzie pociągnięty do odpowiedzialności. - Umowa – zawsze ją czytaj uważnie wypożyczasz pojazd warty kilkaset tysięcy złotych. Warto wiedzieć dokładnie jakie mamy obowiązki w trakcie takiego wynajmu.

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.