Czy Polski rynek karawaningu jest przygotowany na taką popularność

Aktualności | Polska | 03.03.2021
Czy Polski rynek karawaningu jest przygotowany na taką popularność

Reklama

Rynek karawaningu w Polsce przeżywa niesamowitą popularność. Podczas gdy tradycyjna branża turystyczna w obecnej sytuacji COVID- owej zmaga się ogromnymi problemami.

Wszyscy się przygotowywali - ale popyt przerasta podaż !

Kiedy wczoraj w rozmowie z jedną z naszych wypożyczalni usłyszałem, że zamówiła 5 nowych kamperów, bo w chwili obecnej cała jej flota jest już wynajęta – nie byłem zaskoczony. Mowa co prawda o sezonie wysokim (wakacyjnym) jednak rynek zmienił się na tyle, że można uznać iż sezon na kampery trwa praktycznie przez cały rok.

Popyt jest tak duży że podaż nie nadąża. Fala popularności kamperów i przyczep kempingowych wg. Naszych obserwacji zaskoczyła całkowicie polską branżę, która rozwijała się każdego roku „swoim tempem”, a w chwili obecnej z konieczności wrzuca 6 bieg. Obecnie szacuje się, że na zakup pojazdu skonfigurowanego pod nasze potrzeby trzeba czekać średnio rok. Jak mówi jeden z dealerów „klienci nie mają, możliwości aby być wybrednymi jeżeli chcą samochód odebrać w tym roku .To że pojazd jest na placu i jeszcze nie został zarezerwowany uznajemy za prawdziwą okazję.”

W roku 2016 kiedy ilość rejestracji nowych kamperów wyniosła 320 sztuk i byliśmy zaledwie na początku drogi. Rok 2020 to już ponad 1000 nowych pojazdów i 2583 sztuk Licząc razem z pojazdami importowanymi (wg. danych SAMAR).

Karawaning może być pomysłem na życie i biznes.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, czy ta popularność to chwilowa moda, która przeminie to proponuję zerknąć na naszych zachodnich sąsiadów. W samych Niemczech ilości rejestracji pojazdów turystycznych nie są liczone w tysiącach, a dziesiątkach tysięcy sztuk rocznie. Planując dzisiaj zakup kampera na własne potrzeby masz praktycznie gwarancję, że wynajmiesz go bez najmniejszego problemu. Stawka za wynajem to średnio między 400 zł a 500 zł. Wystarczy zatem wynająć kampera przez 6 m-cy/rok aby w przeciągu 3 lat praktycznie uzyskać zwrot z inwestycji. A pozostałe 6 m-cy? – ruszaj w drogę i docieraj tam gdzie żadne biuro podróży cię nie zawiezie – na własnych zasadach i swoją drogą.

Reklama

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.