Czy skoda 1203 to nowy Czeski kamper w stylu VW Californi do tego w wersji elektrycznej?

Motoryzacja | Czechy | 09.03.2021
Czy skoda 1203 to nowy Czeski kamper w stylu VW Californi do tego w wersji elektrycznej?

Reklama

Czy kojarzysz VW Californie? pewnie tak. Samochód który w popkulturze ma swoje miejsce. Ale nie wiele osób wie, że Czesi w swojej popkulturze, a właściwie popkulturze Czechosłowackiej też mieli samochód z podobnym potencjałem, którym była Śkoda 1203.

Osobówka, Furgonetka, Kamper?

Furgonetka powstała w 1968 roku i została zaprojektowana jako samochód wszechstronny, i szybko 1203 weszła do Czechosłowackiej popkultury jak np. Fiat 126p na naszych drogach. Można ją było spotkać w wersjach osobowych , dostawczych czy np. jako karetki na drogach, ale nikt nie wpadł wtedy na pomysł aby skoda 1203 mogła zostać Czechosłowacką Californią i zrewolucjonizować świat motoryzacji.

Wskrzeszenie Czeskiej legendy w wiele obiecującej wersji dla miłośników małych kamperów

Kiedy projektant Daniel Hájek ogląda podczas sesji zdjęciowej stary model 1203, ma łezkę w oku kiedy powracają do niego wspomnienia: „Mamy taką wersję w ogrodzie domu moich dziadków, ale już nie nadaje się do ruchu drogowego.”; dodaje „to był mój pierwszy samochód, używaliśmy go na co dzień, a kiedy miałem piętnaście lat, rodzice pozwalali mi od czasu do czasu uruchamiać silnik i jeździć nim po polu”

Po wielu latach Daniel Hajek projektant Skody odpowiedzialny do tej pory za tworzenie interfejsów podjął się za zgodą Skody, wskrzeszenia bliskiego wszystkim Czechom samochodu w odmienionej wersji.

Zaprezentowany koncept wiele obiecuje, przede wszystkim został zaprezentowany jako „mikro” kamper, który mógłby ruszyć do walki z VW Californią, a patrząc na statystyki sprzedaży Skody, chociażby w Polsce ta walka mogła by być udana.

Projektant modelu koncepcyjnego oprócz swojego sentymentu do samochodu, który przywołuje wspomnienie dzieciństwa inspirował się zastosowaniem pojazdu w wyścigach Tour de France, w których samochody Skody jeżdzą jako zaplecze techniczne.

Czy odmieniona skoda 1203 będzie samochodem elektrycznym ?

Rozpatrując samochód jako koncept możemy snuć założenia że kiedy lub raczej gdy taki pojazd trafiłby do produkcji prawdopodobieństwo elektrycznej wersji małego kampera wynosi więcej niż 90%

Trzymam kciuki.

Reklama

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.