Czy wakacje w kamperze można wziąć na FV i rozliczyć w koszty ?

Poradniki | | 28.03.2021
Czy wakacje w kamperze można wziąć na FV i rozliczyć w koszty ?

Reklama

Wyobraź sobie sytuację w której twój pracodawca wysyła cię na pracę zdalną. Dla firmy w której pracujesz świadczysz usługi B2B. W tym momencie miejsce w którym przebywasz nie ma znaczenia i masz dwie opcje: 1. możesz się zamknąć w czterech ścianach twojego mieszkania lub 2. wyruszyć przed siebie.

Czy praca zdalna w kamperze może być traktowana jako wynajem biznesowy kampera ?

Rozmawiamy z Panem Adamem który jest odpowiedzialny za wsparcie techniczne IT w firmie dla której pracuje.

 
„Komputer, internet, czasami drukarka – to jest mi potrzebne aby wykonywać zadania zawodowe. W domu teoretycznie nie mam ku temu warunków. Potrzebujesz przestrzeni i inspiracji, którą znajduję wyjeżdzająć kamperem np. na północ czy południe.”

A co z niezależnością związaną z prądem i funkcjonowaniem na co dzień w kamperze.

„Kamper którego wynająłem jest wyposażony w solary, a w przypadku złej pogody cichy agregat. Reszta – toaleta, kuchnia woda  jak w domu nie myślę o tym wszystko mam. Myślę że mój pracodawca nie narzeka na moją wydajność – obecnie jestem nad morzem gdzie każdego dnia wstaję w dobrym humorze ze zwiększoną energią do pracy.”

Czy praca w kamperze może zostać zinterpretowana jako wakacje ?

Rozmawiamy z Panią Izabela Woźniak – księgowa z 20 letnim doświadczeniem.

„… to zależy. Jeżeli jesteśmy w stanie wykazać że nasz pracodawca, zleceniodawca wysłał nas na home office, tym samym pozbawiając nas miejsca do pracy, a warunki do pracy w domu nie są wystarczająco komfortowe, to bez wątpienia nie powinno być problemu z zaliczeniem w koszty takiego wynajmu.”

 

Co znaczy że warunki do pracy w domu są niewystarczająco komfortowe ?

„ Jest to bez wątpienia kwestia interpretacji, jednak łatwo sobie wyobrazić sytuację kiedy np. mieszkanie dzielimy jeszcze z innymi osobami i harmider, który panuje dookoła całkowicie wyklucza możliwość skupienia się. Nie chcę tutaj podpowiadać pewnych rozwiązań, jednak są absolutnie obiektywne przesłanki do tego, że praca w domu jest niemożliwa i kamper wtedy jest świetnym rozwiązaniem.”

 

Czy jadąc kamperem np. nad morze, urząd skarbowy nie zarzuci nam, iż są to jednak wakacje.

„Nie sądzę ponieważ istotą jest wynajęcie kampera, co do którego ustaliliśmy że w określonych okolicznościach jego wynajem jest uzasadniony do pracy zdalnej. Gdzieś ten pojazd musimy zaparkować, a kemping jest bardziej naturalnym miejscem niż parking pod blokiem. A okoliczności przyrody ? Poprawiania komfortu pracy nikt nam nie morze zabronić. Jeżeli ktoś np. pisze dla gazety lub tworzy kreatywne rzeczy zawodowo to szukanie inspiracji w ciekawych miejscach jest wręcz wskazane.”

Czy Pani klienci korzystają z takiego rozwiązania? Lub zadają takie pytanie w ostatnim czasie?

„W ubiegłym roku miałam sporo zapytań o możliwość zakupu kampera na firmę, a obecnie już 2 naszych klientów zapytało o możliwość wynajęcia kampera na home office. Taki mamy klima” „Mamy też w naszym biurze Pana który od 10 lat traktuje kampera jako swoje mobilne biuro. Jest inżynierem, który prowadzi wiele budów w Skandynawi. Tam porusza się, pracuje i mieszka właśnie w kamperze. On co prawda nie wynajmuje kampera – ale w tym celu kupiła taki pojazd. Jego zleceniodawcy zamiast płacić za jego noclegi w hotelu czy mieszkaniu finansują jego kampera"

Ile realnie kosztuje kamper kiedy wynajmujemy go jako biuro ?

„Wynajem takiego kampera traktujemy w kosztach jak właśnie tradycyjne biuro. Odliczamy 23% Vatu i podadek dochodowy wg. wybranej formy czyli np. 18% Tym samym jeżeli doba w kamperze kosztuje 350 zł/netto to nas realnie kosztuje około 230 zł. Dodatkowo w koszty możemy ująć paliwo, oraz wspomniany wcześniej kemping”

Coraz więcej firm wysyła swoich pracowników na home office – niestety taki mamy czas. Jedni z tego faktu się cieszą inni mniej. Jeżeli jednak już musimy pracować zdalnie to dlaczego nie wykorzystać tego faktu i wynająć kampera. Korzyści są podatkowe, ale również te które ciężko przeliczyć choć z pewnością odczujemy je podczas takiego wyjazdu na własnej skórze .

Dodatkowo pamiętajmy że podróżując służbowo jest duża szansa na to że bez problemu znajdziemy miejsce na pobyt – jest to w końcu podróż służbowa. (aktualne obostrzenia trzeba jednak sprawdzić) Jeżeli wybierzecie pobyt na dziko z pewnością też wyciągniecie z takiej pracy w kamperze wiele dobrego.

Reklama

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.