Dlaczego wynajem kampera tyle kosztuje w 2021?

Aktualności | Polska | 08.03.2021
Dlaczego wynajem kampera tyle kosztuje w 2021?

Reklama

Koszt wynajęcia kampera na dwu-tygodniowy urlop, może wynieść nawet ponad 9000 zł a mowa tylko o koszcie wypożyczenia samego pojazdu. Do tego należy doliczyć koszt paliwa, koszt kempingów, winiety autostradowe…

Dlaczego koszt wynajęcia kampera jest taki wysoki?

Kiedy jedziesz do wypożyczalni kamperów i odbierasz pojazd, właściciel przekazuje ci samochód który kosztuje sporo. Zakup takiego nowego kampera wacha się od 230 do nawet 400 tysięcy złotych. Oczywiście są i droższe pojazdy, ale analizę rozpoczniemy od kamperów typowych. Jeżeli zatem zastanawiasz się dlaczego wynajem kampera za jeden dzień w sezonie to 550-650 zł to miej na uwadze jak dużo kosztuje ten samochód.
 

Koszt Ubezpieczenie kampera, a koszt wynajęcia.

Odbierając pojazd z wypożyczalni otrzymujesz w pakiecie pełny pakiet ubezpieczenia OC/AC/Assistance. Wypożyczalnia wlicza ubezpieczenie do ceny za dobę wynajmu, więc nie musisz się o nic martwić. Powinieneś jednak wiedzieć zastanawiając się dlaczego wynajem kampera tyle kosztuje, że polisa na taki pojazd to roczny koszt rzędy kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wiele z wypożyczalni nie oszczędza na ubezpieczeniu, usuwając klauzule mówiące np. o udziale własnym w przypadku szkody zrobionej przez wynajmującego. Zwracaj na to uwagę skoro płacisz już sporo za wynajem kampera. Dodatkowo koniecznie sprawdź czy polisa posiada Assistance ? brak tego elementu może skutecznie zepsuć twoje wakacje – a może przydać się w tak prozaicznym przypadku jak wymiana przebitej opony w drodze na wakacje.

Jak wynająć kampera najtaniej?

Na stawkę za dobę wynajmu wpływa wiele czynników, ale jednym z nich jest to jaki pojazd wynajmujesz. Jeżeli zdecydujesz się na Integrę prawdopodobnie zapłacisz więcej. Ten rodzaj kampera uznawany jest za bardziej komfortowy, ale zapewniam cię że w pozostałych będziesz czuł się równie dobrze ,a cena wynajmu jest średnio o 100zł/dobę niższa. Dodatkowo nie bez znaczenia jest czy odbierany pojazd jest nowy czy nie. Zazwyczaj wypożyczalnie starają się wymieniać flotę na nową co 2/3 lata ,ale na camproad.pl znajdziemy pojazdy starsze przy których cena za wynajem jest niższa o nawet 30%

Termin to kolejny element który warunkuje wysokość dziennej stawki wynajmu kampera. W branży przyjmuje się że rok dzielimy na 3 sezony. Niski, Średni, Wysoki gdzie adekwatnie możemy przyporządkować cennik. Taki podział jest określany zazwyczaj na podstawie zainteresowania wynajmem. Sytuacja z podziałem na sezony może się jednak szybko zmienić ponieważ w roku 2020/21 wypożyczalnie notują ogromny ruch przez cały rok.
Jeżeli jedziesz na wakacje latem to nie unikniesz stawek z sezonu wysokiego 550-650zł/doba, jeżeli jednak chciałbyś spróbować czy karawaning jest dla ciebie to może zaplanuj wypad w sezonie niskim gdzie wynajmiesz kampera od 300 zł/doba.

Długość wynajmu jest odwrotnie proporcjonalna do ceny. Co to oznacza ? im krótszy okres wynajmu zakładasz tym wyższą cenę będziesz musiał zapłacić. Na cenę wynajmu składa się chociażby opłata serwisowa. Taka opłata wynosi od 100 do 300 zł za okres wynajmu (opłata serwisowa czyli przygotowanie pojazdu do drogi – niezbędna chemia, sprzątanie, uzupełnienie wody). Wiele wypożyczalni rezygnuje z tej pozycji przy wynajmie 7 dniowym i dłuższym. Dodatkowo wiele wypożyczalni wynajmując kampera na weekend zaproponuje ci wyższe stawki za dzień niż przy wynajmie np. Tygodniowym. Nie jest to regułą, ale bież to pod uwagę szukając ofert w sieci.

 

Co trzeba sprawdzić odbierając kampera na podróż z wypożyczalni ?

  1. Koniecznie przeczytaj umowę i regulamin wypożyczalni
  2. Przed podpisaniem protokołu odbioru zobacz dokładnie pojazd z każdej strony i zwróć uwagę na wszystkie nawet drobne uszkodzenia, opisując je w protokole.
  3. Sprawdź warunki ubezpieczenia (udział własny w szkodach, zakres działania assistance)
  4. Zapytaj czy wypożyczalnia ma aktualne winiety na kraje przez które będziesz przejeżdżał (wiele wypożyczalni ma wykupione takie Winiety na cały rok. Nie zobaczysz tego jako naklejki na szybie -winiety elektroniczne, a płacenie podwójnie jest niepotrzebnym kosztem)

Reklama

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.