Dobre maniery karawaningowe - kilka porad.

Poradniki | | 31.01.2021
Dobre maniery karawaningowe - kilka porad.

Reklama

Zasady dobrego zachowania - savoir-vivre’u - ważne są również podczas wyjazdów kamperem. W Polsce moda na caravaning przybiera na sile i dla tych, którzy jeszcze nie orientują się, jak żyć w zgodzie z innymi kamperowiczami, przygotowaliśmy krótką listę zasad, do których warto się stosować.

Przywitajmy się

Przyjeżdżając na kemping, nie ignorujmy sąsiadujących z nami użytkowników kempingu. Tak jak witamy sąsiadów z klatki czy ulicy, tak też powiedzmy „dzień dobry” innym miłośnikom kamperów. Nie musimy przecież od razu zawierać z nimi dłuższych znajomości czy prowadzić wielogodzinnych rozmów – choć podczas wypadów kamperem w ciekawe miejsca można poznać także interesujących ludzi. W czasie jazdy na drodze z kolei często kierowcy kamperów machają do siebie – to też rodzaj przywitania – będzie miło, gdy również im pomachamy.

Szanuj przestrzeń innych kamperowiczów

Szanujmy prywatność i komfort innych. Nie jest w dobrym tonie parkowanie pół metra od drugiego kampera i zaglądanie sobie w okna. Nie należy także wchodzić na parcelę wydzieloną przez sąsiada – to jak wchodzenie komuś na jego podwórze bez jego zgody.

Wylewanie szarej wody i ścieków

„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” – nikt nie chce w pobliżu swojego kempingu mieć widoku i zapachu ścieków zawierających odchody czy środki chemiczne. Wypróżniajmy więc nasze kasety do miejsc do tego przeznaczonych – a szarej wody nie wylewajmy pod kampera czy przyczepę. To pozwoli nam utrzymać dobre relacje z innymi użytkownikami kempingów, parkingów i pól namiotowych .

Nasze śmieci

Podobnie rzecz ma się ze śmieciami. W miejscu postoju czy noclegu nie zostawiajmy resztek jedzenia, worków, petów i innych śmieci. Dbajmy o swój wizerunek, ale też o środowisko naturalne.

Cisza nocna na kempingu

Zachowujmy zasady współżycia społecznego – każdy chce odpocząć, wyspać się na przykład po całodziennej wędrówce. Szanujmy więc ciszę nocną i po godzinie 22:00 nie słuchajmy głośno muzyki, nie grajmy na gitarze, nie krzyczmy

Oświetlenie zewnętrzne kampera

Oświetlenie samochodowe jest dość jaskrawe i może być uciążliwe w nocy dla innych użytkowników placu – pamiętajmy więc o ich wyłączeniu. Nikt przecież nie lubi, gdy ktoś świeci mu w oczy intensywnym strumieniem.

Dzieci

Podczas podróży z naszymi pociechami nie zapomnijmy poinstruować dzieci, jak należy się zachowywać. Dbajmy o to, by maluchy swoimi krzykami, zabawami nie zakłócały odpoczynku pozostałym caravaningującym. Zwracajmy także uwagę na bezpieczeństwo – chwila nieuwagi kierowców kamperów i może dojść do tragedii.

Regulamin na kempingu

Niektóre przestrzenie dla kamperów mają własne regulaminy, z którymi należy się koniecznie zapoznać i ich przestrzegać. W tych spisanych zasadach znajdziemy też często sporo informacji praktycznych, między innymi, gdzie jest miejsce na wypróżnianie kaset.

Kto pyta, nie błądzi

Pierwszy wyjazd i wynajem kampera wiązać się może ze stresem – nie bójmy się pytać, zarówno o kwestie zasad zachowania, jak i spraw technicznych czy bezpieczeństwa. Społeczność caravaningowa jest zwykle bardzo przyjazna i chętna do pomocy.

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.