Dwa światy w jednym kraju-wynajmij kampera i odkryj Czarnogórę

Przewodniki | Czarnogóra | 25.04.2021
Dwa światy w jednym kraju-wynajmij kampera i odkryj Czarnogórę

Reklama

Czarnogóra to mały kraj leżący na półwyspie bałkańskim. Jako samodzielne państwo funkcjonuje dopiero od 2006 roku, kiedy to powstało po oddzieleniu się do Serbii. Na niewielkiej powierzchni sąsiadują ze sobą ciepłe morze z szerokimi plażami i wspaniałe góry, które zajmują 70% powierzchni kraju. Podróż kamperem przez Czarnogórę to doskonały pomysł na wakacje, w czasie których połączysz radość z jazdy niezwykle widokowymi trasami, plażowanie czy zwiedzanie miast, z podziwianiem wspaniałych, górskich panoram.

5 powodów, dla których warto wybrać się kamperem do Czarnogóry

  • Szerokie i różnorodne plaże
Takie, które swoim urokiem nie ustępują tym w sąsiedniej Chorwacji- piaszczyste i kamieniste, położone nad ciepłym od maja do października morzem, z wodą w pięknym, turkusowym kolorze. Spośród nadmorskich miejscowości najchętniej odwiedzane to między innymi Budwa- miejsce dla osób, które dobrze czują się w tłocznych i tętniących nocnym życiem kurortach, znacznie spokojniejszy i bardziej kameralny Petrovac oraz słynna Wielka Plaża w miejscowości Ulcinj, która jest najbardziej znanym kąpieliskiem w Czarnogórze
  • Zabytkowe miasteczka położone wzdłuż wybrzeża
Herceg Novi z klimatyczną starówką i długą promenadą, słynny Kotor położony w niezwykle malowniczej zatoce Kotorskiej, stary Bar słynący z rozległych ruin średniowiecznej twierdzy, w którym znajduje się podobno najstarsze drzewo oliwne w Europie czy urokliwy Perast razem z sąsiadującymi z nim małymi wysepkami, na których zbudowane są kościoły i opactwa położone w cieniu cyprysów.
  • Wspaniałe góry
Czarnogóra to kraj wybitnie górzysty. W największych pasmach znajdziesz bardzo różnorodne pod względem trudności szlaki turystyczne, od spacerowych po wymagające i ambitne. Najważniejsze masywy górskie kraju to Durmitor, z parkiem narodowym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i położone na granicy z Albanią Prokletije- Góry Przeklęte, z najwyższym szczytem kraju- Maja e Jezercës, które pomimo swej mrocznej nazwy są krainą pełną soczystej zieleni, jezior ze szmaragdową wodą i zapierających dech w piersiach widoków

  • Kulturowa różnorodność i bałkańska gościnność
W Czarnogórze spotkamy prawosławne cerkwie i średniowieczne monastery, z których najbardziej znany i warty odwiedzenia to Monaster Ostrog położony w skalistym zboczu góry. W kraju istnieje spora grupa rzymskich katolików, spotkamy więc także kościoły i klasztory, a na południu kraju minarety meczetów, sponad których unoszą się dźwięki śpiewu muezinów, wzywających wiernych na modlitwę. Ludzie, podobnie jak w innych bałkańskich krajach są bardzo serdeczni, a gościnność zajmuje ważne miejsce w ich kulturze.
  • Smaczna tradycyjna kuchnia
Przede wszystkim rozmaite, świeże ryby i owoce morza, potrawy z mięs- szczególnie Ćevapčići, czyli podawane z białym pieczywem kotleciki z mielonego, mieszanego mięsa, najczęściej wołowego, wieprzowego i owczego, Burek- popularna na całych Bałkanach potrawa składająca się z cienkiego, zwiniętego ciasta z nadzieniem, najczęściej mięsnym lub serowym w wielu wariantach, ale też dania, które przypadną do gustu wegetarianom, jak nadziewane różnymi farszami papryki, dania oparte na kaszy i wielu odmianach serów, np.Cicvara czy Njeguški sir, popularne zwłaszcza w górskiej części kraju. Najczęściej podawanym trunkiem jest rakija.

Jak podróżuje się kamperem po Czarnogórze- wskazówki i dodatkowe atrakcje

W turystycznych rejonach Czarnogóry jest dużo wygodnych i dobrze urządzonych kempingów w cenach niższych niż np. w sąsiedniej Chorwacji. W opisanych powyżej miastach i przy większości turystycznych atrakcji są parkingi, przystosowane do parkowania dużych pojazdów, w tym kamperów.

Z uwagi na fakt, że Czarnogóra to kraj bardzo górzysty, jeżdżenie po tamtejszych drogach, zwłaszcza kamperem, wymaga dobrych umiejętności kierowania samochodem. Stan dróg między większymi i bardziej popularnymi miejscowościami jest na ogół dobry i z roku na rok się poprawia, jednak jest dużo ostrych zakrętów, a drogi są często dość wąskie. Należy bardzo uważać przez cały czas, ponieważ miejscowi kierowcy prezentują niestety dość luźne podejście do przepisów ruchu drogowego.


Niewątpliwą atrakcją wycieczki kamperem będą wspaniałe widokowe trasy- główną arterią wzdłuż wybrzeża, drogą P14 przez Góry Durmitor z Plużine do Żabljaka, czy słynna trasa P1 biegnąca z Kotoru do Cetyni. Jeżdżąc po Czarnogórskich drogach, wielokrotnie będziesz przejeżdżać przez wykute w zboczach gór tunele, co nadaje podróży dodatkowego, niezapomnianego klimatu.
 

Reklama

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.