Gdzie jechać Kamperem pierwszy raz – POLSKA

Poradniki | Polska | 31.01.2021
Gdzie jechać Kamperem pierwszy raz – POLSKA

Reklama

Sytuacja na świecie w związku z koronawirusem jest niepewna. Rezerwowanie biletów lotniczych czy hoteli i wybieranie miejsca za granicą na wakacje 2021 to jak wróżenie z fusów – nie wiadomo, czy granice będą w ogóle otwarte, czy będzie można skorzystać z noclegów i samolotów. Bardzo wygodną i bezpieczną alternatywą są więc wakacje w kamperze, czyli samochodzie kampingowym. Gdzie warto pojechać pierwszy raz? Odpowiedź dla mnie jest prosta POLSKA ! Jakie zatem miejsca w Polsce można polecić do caravaningu? Jak zorganizować taki wyjazd?

Miejsca na „kamperowanie”

Podróżować kamperem da się właściwie po całej Polsce. Istnieje bardzo wiele zarówno większych kompleksów kempingowych, jak i mniejszy. Infrastruktura w Polsce zaczyna się rozbudowywać każdego roku. Oczywiście można też zatrzymać się kamperem „na dziko” tam, gdzie nie ma żadnego obowiązującego zakazu (parkingi, polany itp.). Niewątpliwą zaletą kampera jest właśnie niemal całkowita niezależność w podróżowaniu i możliwość zmiany planów w każdej chwili. Często wybieranym miejscem na odpoczynek są polskie lasy. Wspaniały region to miedzy innymi Podlasie z parkami narodowymi: Biebrzańskim, Białowieskim, Marwiańskim oraz Wigerskim. Podobnie atrakcyjna wydaje się Lubelszczyzna – z magicznym Roztoczem. Wiele osób na caravaning wybiera także polskie wybrzeże – nad Bałtykiem niektóre pola namiotowe i kempingi znajdują się niemal przy samej plaży. Kamperem można się wybrać też na Warmię i Mazury. Nad jeziorami spodoba się nie tylko fanom błogiego wypoczynku, ale też rodzinom z dziećmi czy osobom lubiącym sporty wodne czy rejsy żaglami.

Lokalizacje mniej znane

Podróżowanie kamperem umożliwia nam także zwiedzanie miejsc mniej znanych i docieranie właściwie wszędzie, gdzie tylko chcemy. Co ciekawe, wiele kempingów o najwyższych standardach znajduje się właśnie w mniejszych miejscowościach i niekoniecznie na głównych szlakach turystycznych. Przykładem jest chociażby kemping w renesansowym mieście – Tarnowie. Sam Tarnów wart jest odwiedzenia chociażby ze względu na architekturę Starówki, ale to również bardzo dobra baza wypadowa do wielu różnych interesujących części Małopolski – Ciężkowic z urokliwymi skałkami, kopalni soli w Bochni, Tuchowa z sanktuarium kultu maryjnego czy Zalipia – najsłynniejszej chyba polskiej wioski zwanej „malowaną wsią”.

Organizacja podróży kamperem

Jeśli mamy własny samochód kempingowy, to właściwie możemy ruszać nawet z godziny na godzinę. Większość osób jednak nim nie dysponuje. Z pomocą przychodzą liczne firmy oferujące wypożyczenie „domu na kółkach”. Zanim jednak wynajmiemy samochód, sprawdźmy, co zawiera w swoim wyposażeniu i w jakim jest stanie technicznym. Każdy kamper powinien mieć przynajmniej takie urządzenia i sprzęty kempingowe jak: stolik, krzesła, markizę, zastawę stołową, kable do prądu, węże do wody. W pojeździe musi działać ogrzewanie, lodówka i zasilanie. Warto sprawdzić też (jak w każdym samochodzie) płyny eksploatacyjne. Niezależnie, jakie miejsca w Polsce nam się podobają, czy lubimy ciszę i spokój w lesie czy plażowanie nad morzem, jedno jest pewne. Jeśli w wakacje chcemy czuć się naprawdę bezpiecznie i swobodnie, nie martwić się o rezerwacje hoteli i przemierzać kraj, w jaką tylko stronę najdzie nas ochota, to kamper jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.