Hiszpania kamperem na Wielkanoc? 11 powodów dla których warto

Ciekawostki | Hiszpania | 23.03.2021
Hiszpania kamperem na Wielkanoc? 11 powodów dla których warto

Reklama

Wielkanoc w Hiszpanii przepełniona jest religijnymi rytuałami i procesjami. Jest to bardzo ważny dla Hiszpanów czas i całkowicie inaczej celebrowany niż w Polsce. Jadąc na wyprawę kamperem do Hiszpanii w tym wyjątkowym czasie, warto też spróbować lokalnych smakołyków, które znacznie różnią się od naszych świątecznych „bab” czy „mazurków”

Semana Santa

Okres wielkanocny w Hiszpanii jest znany jako Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, a wydarzenia w wielu miastach w całym kraju trwają naprawdę cały tydzień . Tutaj nie chodzi tylko o niedzielę wielkanocną - istnieje wiele innych tradycji poprzedzających ten dzień, które być może są jeszcze ważniejsze. Wielu Hiszpanów w tym czasie bierze wolne w pracy, przekonasz się o tym kiedy jadąc tam w czasie Semana Santa wiele rodzinnych biznesów w tym restauracji i sklepików będzie zamknięta.

Procesje religijne

Głównym elementem Semana Santa są procesje religijne. Trwają one przez cały i w tym czasie setki osób paradują po ulicach w kolorowych kostiumach, niosąc ogromne platformy i opłakują śmierć Chrystusa. Akompaniują również orkiestry dęte i perkusiści. Niektóre z najlepszych i najbardziej wyszukanych procesji religijnych można zobaczyć w andaluzyjskich miastach Sewilli i Granadzie , a także dalej na północ w miastach Zamora, Salamanka i Valladolid w Kastylii i León .

Pływaki

Pływaki są ważną częścią procesu religijnego. Są to ogromne, zawiłe i wyszukane dzieła sztuki, na których znajdują się figury Matki Boskiej, Jezusa na krzyżu, obrazujące ważne wydarzenia, takie jak Ostatnia Wieczerza.

Bractwa religijne

Podczas parad zobaczysz wiele religijnych bractw, ubranych w kolorowe jedwabne kostiumy ze spiczastymi kapturami, zakrywającymi głowy i twarze. Kostiumy tych religijnych bractw mogą przypominać odwiedzającym pewne klany, spotykane w południowych Stanach Zjednoczonych, szczególnie w latach 50. i 60., ale nie ma nic złowrogiego w tych strojach w kontekście Hiszpańskiej tradycji.

Żałobnicy

Kolejną częścią procesji są żałobnicy. Ubrani na czarno, zwykle są to kobiety, noszące koronkowe woalki i niosące świece. Symbolizują żałobę po śmierci Chrystusa i zwykle podążają za bractwami religijnymi i pływakami.

Świece i kule z wosku

Świece są typową częścią tych procesji religijnych, niezależnie od tego, czy odbywają się w dzień, czy w nocy. Dzieci, zwłaszcza w andaluzyjskich miastach , w tym czasie rywalizują między sobą, aby zobaczyć, kto może zrobić największą kulkę wosku. Co jakiś czas procesje zatrzymują się, aby ludzie niosący pływaki mogli odpocząć lub zmienić się, a kiedy to zrobią, dzieci schylą się pod świecami, aby zebrać gorący, kapiący wosk i dodać go do swojej kuli.

Rodzinne posiłki

Niedziela Wielkanocna w Hiszpanii to obowiązkowa msza święta i spędzanie czasu w domu z rodziną. Wielkanoc do czas kiedy wszyscy członkowie rodziny, zmierzają, czasami z odległych kierunków do domu na, a uroczysty posiłek jest ukoronowaniem tej podróży. Typowa niedzielna kolacja wielkanocna najczęściej składa się z zupy czosnkowej ( sopa de ajo ) z jajkiem pieczonym w środku lub owoców morza.

Torrijas – zamiast czekoladowych jajek wielkanocnych

Zapomnij o czekoladowych pisankach, Hiszpanie mają swoje własne wielkanocne smakołyki. Czym jest Torrijas ? Składa się z chleba maczanego w mleku i jajku który jest smażony, a następnie posypuje się go cukrem i zalewa miodem. Niektóre z nich mają również na wierzchu przypaloną warstwę cukru, podobną do crème brûlée. Jedne z najlepszych torrijas można znaleźć w Kraju Basków.

Pestiños

Kolejną wielkanocną ucztą są pestiños, które są jak chrupiące, smażone w głębokim tłuszczu placki, aromatyzowane anyżem i pomarańczą i polewane cukrem lub miodem. Znajdziesz je głównie w południowo-hiszpańskim regionie Andaluzji.

Monas de Pascua

Ciasta wielkanocne lub Monas de Pascua są zwykle spotykane w regionach Katalonii i Walencji. Tradycyjnie składają się ze słodkich krążków chleba z całymi upieczonymi jajkami które posypywane są kandyzowanymi kawałkami owoców i cukrem. Można również znaleźć bardziej nowoczesne wersje tego ciasta, wypełnione śmietaną, oblane czekoladą i zwieńczone kurczaczkami i czekoladowymi pisankami.

Bueñelos

Bueñelos są jak małe pączki, chociaż mają nieregularny kształt i nie mają dziury w środku. Są smażone w głębokim tłuszczu i zwykle posypane cukrem. Walencja to świetne miejsce na spróbowanie bueñelos - tutaj robią je z dynią.

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.