Jak prowadzi się kampera - kilka praktycznych rad

ABC Caravaningu | | 07.02.2021
Jak prowadzi się kampera - kilka praktycznych rad

Reklama

Właśnie wynająłeś swojego pierwszego kampera. Gratulacje! Po spędzeniu kilku tygodni na kompletowaniu całego sprzętu niezbędnego do wyjazdu i wytyczeniu trasy możesz ruszyć w drogę. Te wskazówki dotyczące prowadzenia kampera pozwolą Ci na bezpieczniejszą i fajną podróż.

Wsiadasz na miejsce kierowcy, wkładając kluczyki do stacyjki, na skórze pojawia się gęsia skórka, narasta podniecenie i oczekiwanie.
Ruszasz przed siebie i szybko zdajesz sobie sprawę, że kierowanie kamperem różni się od prowadzenia samochodu osobowego.

Kilka rad od doświadczonego kierowcy kampera

 1. Paktyka czyni mistrza.
  Pierwsze kilka kilometrów może być dla ciebie pełne niekoniecznie pozytywnych emocji. Gabaryt samochodu może sprawiać pewne trudnosci, a "zabawa" zacznie się na wąskich uliczkach kempingu. Dlatego warto przed wyruszeniem poświęcić kilka chwil na oswojenie się z pojazdem. Znajdź pusty parking (im większy, tym lepszy!) I przećwicz jazdę.
  Skoncentruj się na zakrętach, parkowaniu równoległym, zakrętach, parkowaniu prostopadłym i innych trudnych manewrach.

  Za kierownicą kampera nie musisz być mistrzem kierownicy. To normalne - nie przejmuj się i pamiętaj że najważniejsze jest bezpieczeństwo...
   
 2. Lusterka
  Nie jest łatwo zobaczyć, co jest za Tobą podczas prowadzenia kampera, ale nadal musisz mieć oko na tył pojazdu przez cały czas. Zanim gdziekolwiek ruszysz, usiądź i ustaw wszystkie lusterka.
   
 3. Warunki pogodowe zimą.
  Jeżeli jedziesz na wakacje w lato, to nie jest to ważny element w kontekscie prowadzenia pojazdu. Umówmy się dla trudno planować jazdę np. na południe europy eliminując np. deszczowe dni. Ale jeżeli jedziesz na wakacje kamperem zimą, wtedy warto wziąć pogodę pod uwagę. Oblodzona jezdnia, czy jazda w śnieżycę może być prawdzimym przekleństwem jeżeli nie masz doświadczenia w prowadzeniu pojazdu o gabarytach kampera. Pamiętaj aby sprawdzić czy pojazd z wypożyczalni mi opony zimowe i łańcuchy na wyposażeniu.
   
 4. Nie jedź kiedy jesteś zmęczony.
  To wprawdzie oczywiste, ale uważałem, że należy o tym wspomnieć.

  Kiedy prowadzisz kampera, prowadzenie kampera to najważniejsza część wakacji. Prawdopodobnie masz plan podróży z harmonogramem, którego chcesz się trzymać. Może to oznaczać oszukiwanie się i wypieranie uczucia zmęczenia, ponieważ nie możesz się doczekać, aby dotrzeć do celu. To może być niezwykle niebezpieczne. Prowadzenie kampera wymaga twojej pełnej uwagi, szczególnie kiedy jedziesz pierwszy raz. Dla ciebie wszystko jest zupełnie nowe, co oznacza, że ​​musisz być czujny. Wystarczy jedna chwila rozluźnienia, aby stać się uczestnikiem wypadku.

  Bądź mądry. Dbaj o siebie.
  Jeśli czujesz się zmęczony, nie forsuj się. Nie sięgaj też nadmiernie po kofeinę. Zbyt dużo kawy, napojów gazowanych lub nawet energetyków może wywołać roztrzęsienie zamiast większej przytomności. To także sprawia, że ​​jazda jest niebezpieczna. Zamiast tego, gdy pojawia się zmęczenie, masz dwie możliwości.

  Kiedy pojawi się zmęczenie pamiętaj - twoj hotel jedzie z tobą - a sama podróż już jest przygodą. Odpocznij i ruszaj dalej kiedy będziesz gotowy.
   
 5. Poznaj swoje wymiary !
  Od tuneli po wiadukty, twoja podróż będzie cię prowadzić ciekawymi ścieżkami. Czy wiesz o tym że możesz nie zmieścić się pod każdy tunel ? Przed wyjazdem zapoznaj się dokładnie z wymiarami swojego kampera. Zmierz szerokość i wysokość. Jeżeli w trakcie podróży będziesz miał wątpliwości kiedy dojedziesz do tunelu, czy wiaduktu niech twój towarzysz podróży wyjdzie na zewnątrz i oceni sytuację z zewnątrz. Lepiej włączyć GPS i znaleźć alternatywną drogę niż zakończyć w głupi sposób przygodę - klinując się kamperem pod wiaduktem.
   
 6. Jedź wolno - jesteś na wakacjach.
  W przeciwieństwie do innych kierowców, którzy gorączkowo pędzą do celu, nie spiesz się. W końcu posiadanie i prowadzenie kampera ma być przyjemnym doświadczeniem, a nie takim, które napełnia cię szałem na drodze.
  Komfortowa jazda kamperem to wg. mnie prędkość autostradowa pomiędzy 100 a 120 km/h. Włączenie spokojnego biegu, daje poczucia relaksu - po co się śpieszyć ? ponadto taki styl jazdy zostanie nagrodzony dodatkowo w trakcie wizyty na stacji benzynowej.
   
 7. Hamulec w kamperze działa wolniej.
  Okay, ta może wydawać się podstawową wskazówką. Przecież każdy kierowca wie, jak i kiedy hamować, prawda?
  Tak, oczywiście. Jednak w chwili, gdy wsiadasz na miejsce kierowcy kampera, zdajesz sobie sprawę, że to inna historia.

  Waga twojego pojazdu z pewnością przekracza 3,5t. jeżeli za późno wciśniesz pedał hamulca odczujesz tą masę. Kamper nie zatrzyma się w miejscu, a w stosunku do zwykłego samochodu osobowego droga hamowania może być wydłużona nawet o 30%

  Dlatego Zachowaj dystans !!!
   
 8. Pamiętaj że jesteś długi.
  Przy braniu zakrętów paiętaj że twoja długość to minimum 6m. Najczęstrzym uszkodzeniem kampera jest przerysowanie go przy skręcaniu. Dopiero kiedy zobaczysz w lusterku że twój tył jest za przeszkodą możesz być spokojny. Dodatkowo przy cofaniu nie zapomnij, że prawdopodobnie nie masz czujników cofania. Jeżeli masz na tyle bagażnik rowerowy pamiętaj żeby nie podjeżdzać na "żyletkę" do przeszkody. Szukaj ofert kamperów do wynajęcia rozważaj te z kamerą cofania - to znacząco podnosi komfort w trakcie podróży.

Wniosek

Prowadzenie kampera jest absolutnie dla każdego. Jeżeli masz prawo jazdy kat. B to uzyskałeś prawne umiejętności do jazdy pojazdem kempingowym. Pamiętaj jednak, że warto się przgotować mentalnie i praktycznie do takiej podróży. W trakcie drogi niech cię nie zwiedzie rutyna. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, a wakacje nie zaczynają się z chwilą dojazdu na miejsce tylko w momencie kiedy rozpoczynasz swoją podróż.

Gotowy do drogi ? :-)

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.