Kamper czy Przyczepa kempingowa

Poradniki | | 31.01.2021
Kamper czy Przyczepa kempingowa

Reklama

Jakie są zasadnicze różnice między jednym, a drugim? Czy istnieje zły i dobry wybór? Co warto o nich wiedzieć? Po przeczytaniu tego tekstu będziesz znał odpowiedzi na te pytania!

Swoboda i mobilność w podróży.

Wiadomym jest, że obydwie konstrukcje służą do spędzania w nich nocy i spełniają tą role idealnie. Różnica pojawia się jednak w momencie, gdy wybieramy długość trasy. Przyczepa sprawdzi się idealnie jako miejsce do noclegu w jednym miejscu, w takim wypadku okolicę zwiedzasz z rodziną samochodem osobowym, a na noc do niej wracasz. Jeżeli podróż ma być z miejsca na miejsce i nie przykładasz dużej uwagi do miejsc, w których będziesz spał lepszym pomysłem będzie kamper. Cechuje się on lepszą sytuacyjnością, w wypadku gdy nie masz miejsca do spędzenia nocy sprawdzi się na parkingu koło drogi lub w centrum miasta. Jego plusem jest również większa uniwersalność jeśli chodzi o nawierzchnie – niektóre kampery są specjalnie przystosowane do dróg terenowych, a już na pewno każdym podjedziesz pod zbocze góry, pod które przyczepa nie da rady.

Ważny element - CENA

Koszt eksploatacji i cena rynkowa to chyba najistotniejszy czynnik dla wielu. W tej kategorii bezapelacyjnie wygrywa przyczepa. Na rynku jest wiele modeli sprzed kilkudziesięciu lat, mimo odrzucającego wieku, są one w dobrym stanie i po lekkiej modernizacji są gotowe do jazdy. Wynajem kampera w porównaniu do przyczepy jest również o wiele droższy. Ubezpieczenie oraz ewentualne koszty napraw są o wiele mniejsze niż w przypadku drugiego wyboru. Istnieją oczywiście nowoczesne, duże modele, których cena nie jest niska, mimo wszystko w porównaniu do pojazdów są one tańsze. Kupno kampera to nieraz kilkukrotnie wyższy wydatek, a poza ceną rynkową dochodzi OC, serwis, paliwo i inne koszty eksploatacyjne. Jest w nich również wiele więcej elementów, które mogą ulec awarii, w końcu to pojazdy silnikowe, a przyczepa to konstrukcja go pozbawiona.

Komfort jazdy - kamper czy przyczepa kempingowa

Trzecim ważnym czynnikiem, jaki warto wymienić to komfort jazdy. Początkowo jazda z doczepioną do samochodu przyczepą może sprawić niemały problem, manewrowanie, parkowanie oraz cofanie mogą sprawić wiele trudu. Jak pisałem wyżej, kolejnym minusem przyczepy jest zdolność do podjazdu pod góry – a bardziej jej brak. Tutaj zdecydowanym wygranym jest kamper, tej konstrukcji żaden górzysty teren nie powinien być straszny dzięki wysokiemu stosunkowi mocy do masy. Wiele z przyczep są już leciwe, to modele 20, 30 lub 40 letnie, przez to komfort snu w środku będzie niższy niż w nowoczesnych pojazdach. Dodatkowo będą one gorzej wyposażone, nie uraczysz w nich nowoczesnych technologii.

Odwieczny dylemat - nie został rozwiązany

I pomimo że na wstępie nadmieniłem że znajdziemy odpowiedź na pytania co jest lepsze to kamper i przyczepa ma tyle samo zwolenników. Sposób podróżowania, eksploatowania, podróży komfortu może się różnić ale jedno jest takie samo – i w kamperze i przyczepach spotykamy zawsze wspaniałych ludzi ze społeczności caravaningowej.

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.