Rozkładany kamper który zaciera granice między kamperem a przyczepą

Ciekawostki | | 26.03.2021
Rozkładany kamper który zaciera granice między kamperem a przyczepą

Reklama

Kiedy patrzę na kampery z przed 50 lat – jak np. ostatnio opisywany na naszej stronie TarpanN248, mam wrażenie że pomysły w karawaningu się skończyły. I ok – zmienia się opakowanie, wygląd pojazdów i rozwiązania techniczne są udoskonalane jednak dzieje się to wszystko w obrębie tego co już dawno zostało wymyślone w kamperach czy przyczepach kempingowych.

Realny koncept czy dziwaczna konstrukcja?

Od czasu do czasu jednak pojawiają się „odjechane” koncepcje pojazdów, które zawsze mają swoich krytyków i zwolenników. Dzisiaj chcę ci pokazać holenderski „pojazd” który może być przyczepą kempingową kiedy ją rozładujesz na kempingu, ale jest też kamperem.

Holenderska firma Haaks stworzyła projekt, który zaciera granicę między kamperem a przyczepą kempingową. Mobilny „dom” z łatwością zsuwa się z podwozia na którym jest zabudowany, osadzając się na hydraulicznych nogach. Podnoszony dach w zabudowie, przekształca go w coś więcej niż przyczepę. Ta konstrukcja staje się piętrowym małym domkiem ze wszystkimi udogodnieniami do wygodnego spędzania wakacji lub nawet dłuższego pobytu.

Co lepsze kamper czy przyczepa, a może kamper Haaks jest rozwiązaniem tego sporu ?

Kiedy miłośników kamperów i przyczep kempingowych zapytacie o zalety jednego i drugiego usłyszycie wiele za i przeciw.
Kamperem szybciej się przemieścisz na dalsze odległości, dodatkowo wygodniej jest ustawić się gdzieś na jedną noc, na dziko ponieważ taka procedura jest znacznie szybsza. Zaletą przyczepy jest z kolei większa mobilność kiedy już jesteś na kempingu. Nie musisz jechać całym domem np. na zakupy czy wycieczkę po okolicy, tylko robisz to samym samochodem.

Produkt firmy Haaks łączy te dwa światy. Firma zapytana do jakiej kategorii ostatecznie zaklasyfikować ten pojazd stwierdziła że od powstania pomysłu ustalono że będzie to po prostu „kamper Haaks”.

Jeżeli wyposażenie cię nie powali to co powiesz na cenę ?

Na parterze, znajdziesz wszystkie udogodnienia, których potrzebujesz - prysznic; kuchnia ze zlewozmywakiem, płytą kuchenną i lodówką. Po schodach natomiast możesz wejść do sypialni która znajduje się na górze. Całość zasilana jest akumulatorem 360 Ah i panelami słonecznymi na dachu, które zapewniają niezależność energetyczną. Na czystą wodę jest przewidziany zaledwie 45-litrowy zbiornik, ogrzewanie jest gazowe.

Gdybyś skusił się na ten oryginalny projekt to musisz wiedzieć że firma Haaks produkuje pojazdy wyłącznie na zamówienie, co daje możliwość personalizacji. Dla kogo jest przeznaczony ten kamper? Przede wszystkim dla osób które szukają naprawdę oryginalnych rozwiązań. Dodatkowo ewentualny klient musi liczyć się z wydatkiem na poziomie +/- 100 tyś Euro, bo na tyle producent wycenia ten wynalazek.

Czy warto ? nie wiem, ale jedno jest pewne – szukanie nowych rozwiązań w karawaningu nie jest proste i z pewnością będzie wiązało się z krytyką. Osobiście jednak chciałbym na kempingu zobaczyć procedurę instalacji tego „kontenera”.

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.