Słowenia kamperem- niewielki kraj wielkich możliwości

Przewodniki | Słowenia | 14.04.2021
Słowenia kamperem- niewielki kraj wielkich możliwości

Reklama

Niewielka, pozostająca w cieniu swoich popularnych sąsiadów Słowenia jest często krajem transferowym kiedy przejeżdżasz przez nią kamperem, a jednocześnie jednym z najbardziej urozmaiconych i najpiękniejszych zakątków Europy. Urzekające krajobrazy pełne górskich szczytów, krasowych jaskiń i turkusowych jezior, dobra infrastruktura turystyczna i bogactwo lokalnych produktów sprawiają, że Słowenia jest doskonałą propozycją na wakacyjny wyjazd kamperem.

Słowenia kraj wyjątkowo przyjazny kamperom

Aby zachęci turystów do przyjeżdżania kamperem do Słowenii już w 2014 r. Uruchomiono specjalny projekt. Projekt ma prostą nazwę „ Sieć przystanków wypoczynkowych dla kamperów”. Obecnie w Słowenii znajduje się ponad 165 przystanków dla kamperów, w których kampery mogą nocować za darmo lub naprawdę niewielka opłata (oprócz zwykłych kempingów ze wszystkimi udogodnieniami). O tym poczytasz w naszym magazynie już wkrótce…


Ale uwaga taki przystanek to nie to samo co nocowanie na dziko. Oficjalnie spanie na dzikusa, w miejscach do tego nie przeznaczonych jest w Słowenii zabronione i możesz dostać mandat nawet 100 Euro, a więc korzystaj z Sieci przystanków, oficjalnych kempingów lub noclegów w gospodarstwach prywatnych za zgodą właściciela.

Zacznijmy od stolicy

Nie sposób mówić o Słowenii, nie wspominając o Lublanie- jednej z najmniejszych europejskich stolic. W tym niewielkim mieście podobnie jak w całym kraju drzemie jednak turystyczny potencjał- wąskie uliczki, zabytkowe kamienice i bogactwo lokalnej kuchni sprawiają, że naprawdę warto zatrzymać się tutaj, żeby poznać miasto z całym jego kulturowym bogactwem.


Zwiedzanie warto zacząć od średniowiecznego zamku położonego na wzgórzu w historycznym centrum miasta oraz samego centrum. Warto zobaczyć też XV-wieczny ratusz, katedrę i kościół franciszkanów, dwa miejskie parki-Miklošičeva i Tivoli oraz liczne mosty. Zamiast wybierać się do jednej z restauracji, polecamy wizytę na targu Odprta kuhna, gdzie wśród przyprawiająca o zawrót głowy bogactwa smaków można spróbować wielu lokalnych, tradycyjnych potraw.

Jako bazę wypadową do zwiedzania Lublany polecamy Ljubljana Resort Hotel & Camping jest dużym, nowoczesnym i wyposażonym w liczne udogodnienia kempingiem.

Park Narodowy Triglav

Przez wielu uważany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie Park Narodowy Triglav, to monumentalne górskie łańcuchy poprzecinane głębokimi, malowniczymi dolinami, rwące rzeki i jeziora pełne czystej wody. Jako doskonały punkt wypadowy do poznawania okolicy warto wybrać kemping Špik, położony pod samymi zboczami gór. W teren prowadzi stąd wiele dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, na miejscu można zaś uzyskać rzetelną informację turystyczną w kilku językach. Na osoby przygotowane na bardziej ambitne górskie wędrówki czekają ostre wierzchołki Alp Julijskich w tym najwyższy szczyt Słowenii- Triglav

Jezioro Bled

Kolejnym obowiązkowym punktem podróży po Słowenii jest jezioro Bled, będące najbardziej znanym jeziorem w kraju. Malowniczo otoczone przez szczyty gór i gęste lasy przyciąga wzrok i szukających wytchnienia od zgiełku miast miłośników przyrody. Jest też interesujące ze względu na pamiątki historii- na środku jezior znajduje się mała wyspa Blejski Otok z zabytkowym kościołem, a na wzgórzu nad brzegiem znajduje się jeden z najstarszych zamków w Słowenii. Wokół akwenu prowadzi wygodna ścieżka spacerowa, z której można podziwiać wspaniałe widoki na okolicę. Wygodną opcją dla podróżujących kamperem jest kemping Bled, znajdujący się nad samym jeziorem.

Słoweński Kras

Słowenia jest krajem pełnym niesamowitych form krasowych, spotykanych tutaj na wyjątkową skalę. Wielkie jaskinie, podziemne rzeki i wodospady stanowią jedną z największych osobliwości przyrodniczych kraju. Na szczególną uwagę zasługują Jaskinie Szkocjańskie, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.
W trakcie 3-kilometrowego spaceru spotkamy podziemną rzekę z licznymi wodospadami, tworzącą też największy znany kanion znajdujący się pod powierzchnią ziemi.
Najbardziej znana wśród turystów jest bez wątpienia Jaskinia Postojna. To system podziemnych komnat i korytarzy o naprawdę imponujących rozmiarach. Wrażenie przebywania w innym, baśniowym świecie skutecznie potęguje fakt, że jaskinię zwiedza się kolejką, która pokonuje 4-kilometrowy odcinek pośród fantazyjnych wapiennych form skalnych.
Na nocleg przed lub po zwiedzaniu jaskiń warto wybrać zlokalizowany w winnicy Saksida wine & camping resort. Poza degustacją lokalnych win znajdują się tu dobre warunki do spokojnego wypoczynku i regeneracji sił w miłej atmosferze. Zarówno do jaskini Postojna, jak i jaskiń Szkocjańskich dojedziesz stąd w godzinę. Przy obu obiektach znajdują się wygodne parkingi, przystosowane również do postoju kamperów.

Słowenia – coś na ząb

Tradycyjne dania słoweńskie obejmują różne rodzaje kiełbas, wśród nich krvavice ( kaszanki ). Innymi wartymi spróbowania są pršut ( wędzona szynka), sery i desery, takie jak gibanica , ciasto warstwowe z różnymi nadzieniami. Popularne są wszelkiego rodzaju potrawy z grzybów.

Jeśli jesteś miłośnikiem wina, piwa lub alkoholi, to ten kraj jest dla Ciebie. Od wyśmienitych degustacji wina na Vipavie po piwną fontannę w Žalcu i porządny domowy sznaps miodowy lub - jeśli masz szczęście - domowej roboty Jägermeister sprzedawany na lokalnym targu, każdy znajdzie coś dla siebie. Nie bój się spróbować wszystkiego, tylko może nie w tym samym czasie.

Najlepszy czas na kemping w Słowenii

Pola namiotowe są zwykle otwarte od kwietnia do października , ale są też zimowiska otwarte przez cały rok.
Przystanki dla kamperów są otwarte przez cały czas, ale pamiętaj, że zima w Słowenii może być naprawdę mroźna, więc sprawdź wcześniej jak dobre masz ogrzewanie.

Reklama

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.