Wynajmij kampera i ruszaj do Rumunii stolicy Draculi, wspaniałych ludzi, cudnych widoków

Przewodniki | Rumunia | 25.03.2021
Wynajmij kampera i ruszaj do Rumunii stolicy Draculi, wspaniałych ludzi, cudnych widoków

Reklama

Droga z Polski do Rumunii wiedzie przez Czechy, Słowację i Węgry. To ponad 1600 kilometrów do przebycia. Wziąwszy pod uwagę ciekawe kraje, mijane po drodze, wybierając się do Rumunii możesz zaplanować wielopunktową wycieczkę i zwiedzić kilka europejskich państw podczas jednej wyprawy. Choć Rumunia stosunkowo od niedawna staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem podróży, zdecydowanie warto ją odkryć. To interesująca mieszanka różnych kultur, narodowości i atrakcji tyrustycznych. W tym kraju znajduje się mnóstwo orientalnych zabytków, które warto zobaczyć - kościoły, zamki, pałace... O tym, co trzeba zobaczyć w Rumunii przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Podpowiemy także, czy warto pojechać do Rumunii kamperem.

Rumunia - co zwiedzić?

Rumunia jest kojarzona przede wszystkim z wielobrawnością i wielonarodowością. I słusznie - mieszakają tam obywatele różnych krajów, a państwo co roku odwiedzają rzesze turystów. Jakich atrakcji nie może zabraknąć na Twojej wycieczkowej liście?

 • Bukareszt. Zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy. To miasto pełne kontrastów i bardzo bogate w zabytki. Koniecznie odwiedź Pałac Parlamentu, cerkiew Stavropoleos, Rumuńskie Ateneum, czy Muzea ((Narodowe Muzeum Historyczne, Muzeum Sztuki, Muzeum Wsi i Muzeum Rumuńskiego Chłopa).
 • Nowa Metropolia - Curtsea de Agres. Ta przepiękna, szesnastowieczna cerkiew zdecydowanie robi wrażenie. To ciekawa mieszanka stylów architektonicznych kilku kultur: serbskiej, ormiańskiej i tureckiej a także mieszanka gotyku i... arabeski.
 • Kluż. Stolica regionu Transylwania i zdecydowanie najbardziej węgierskie miasto Rumunii - jak mówią turyści. Warta zobaczenia będzie tu fara św. Michała, pałac Banffy czy kościół uniwersytecki. Nie zapomnij wpaść także do Parku Etnograficznego Romulus Vuia.
 • Katedra w Alba Iulia - rzymskokatolicka katedra, która powstała już w trzynastym wieku.
 • Zamek w Hunedoarze - najpiękniejszy gotycki zamek w całej Europie. Ta niesamowita budowla, którą można zwiedzić to nie lada atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
 • Sybin, który zaliczany jest do najbardziej ciekawego miasta w całym Siedmiogrodzie. Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim Stare Miasto, ale również Muzeum Cywilizacji Ludowej czy średniowieczny krajobraz całego miasta.
 • Ufortyfikowane kościoły Saskie w Transylwanii - czyli coś dla miłośników historii. Pora część spośród tych kościelnych grodów została wpisana na listę dziedzictwa nardowego UNESCO.
 • Sighisoara, czyli pięknie zachowane saskie miasto w centrum Transylwanii.
 • Zamki chłopskie - warownie, które zostały wzniesione przez lud, będące ciekawymi i rozbudowanymi fortyfikacjami.
 • Braszów - zabytkowa starówka i liczne klimatyczne zaułki.
Polecamy także rozważyć wybranie się w Karpaty Rumuńskie. To kilkadziesiąt pasm i masywów górskich, które zadowolą każdego miłośnika urokliwej przyrody. Idealne miejsce na kemping, spacery czy zrobienie niesamowiotych zdjęć. Inne atrakcje to Wesoły Cmentarz w Sapanta, drewniane cerkwie Marmaroszu, malowane monastery bukowińskie czy monastery mołdawskie. Warto odwiedzić także magiczne miasteczko Jassy, obszar wodno-błotny Delta Dunaju i miasto portowe Konstanca.

Droga Transfogarska kamperem.

Pewnie widziałeś nie raz na zdjęciach trasę w Rumuni która wije się nieskończoną ilośćią zakrętów. To właśnie droga trasfogarska. Droga ta została zbudowana w latach 1970-74 na polecenie Nicolae Ceauşescu, który w ten sposób chciał sobie zapewnić drogę ucieczki w razie inwazji radzieckiej. Wg oficjalnych danych przy budowie życie straciło 40 żołnierzy (w rzeczywistości kilkaset osób), a koszty były ogromne.


Dzisiaj jest to przede wszystkim atrakcja turystyczna. Warto przejechać ponad 150 km Trasy Transfogarskiej, by podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.Ze względów bezpieczeństwa (serpentyny) na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. W zimie, z powodu olbrzymich ilości śniegu, przejazd górnych odcinków trasy jest niemożliwy (w najwyższym punkcie drogi tunel jest zamknięty od października (lub listopada) do kwietnia (lub maja)

Czy da się bezpiecznie przejechać drogę Transfogarską kamperem ? Mogę powiedzieć że spotkasz na niej wiele takich pojazdów każdego dnia. My przejechaliśmy ją pojazdem o długości prawie 7m. Widoki są warte tej wyprawy 

Jedzenie w Rumuni.

O tym z pewnością trzeby było by zrobić osobny wpis, ale to nam przypadło do gustu to m.in.

 • Mamałyga z bryndzą i ze śmietaną, czyli mămăliguţa cu brânză şi smântână
 • Słodkie rumuńskie flaki, czyli ciorbă de burtă
 • Kiełbaski wieprzowo-jagnięce, czyli mici lub mititei.
 • Danie główne, czyli mięso wieprzowe i drobiowe z rusztu, zwane grătar.
 • Gołąbki, czyli sarmale.
 • Na deser - Ciepłe pączki – papanași.
To nasza subiektywna lista, ale będąc tam spróbuj i podziel się opinią czy tobie też te dania przypadły do gustu, a może odkryjesz coś jeszcze ?
 

Ludzie i kultura w Rumunii

Rumuni słyną ze swojej gościnności i otwartości na świat. Są nieco podobni do Polaków – religijni, konserwatywni w poglądach, wierni tradycji. Tamtejsze społeczeństwo jest bardzo patriotyczne i ma ogromne poczucie wartości swojego narodu. Kobiety są traktowane z szacunkiem i mogą liczyć na specjalne względy.

Czy warto pojechać do Rumunii kamperem?

Jak widzisz, atrakcji w Rumunii jest mnóstwo. Warto tak rozplanować swoją podróż, aby zdążyć zobaczyć jak najwięcej z nich. Jest to zdecydowanie wygodniejsze, jeżeli zdecydujesz się wypożyczyć kamper. Możesz odkrywać szlaki "na własną rękę", ulokować pojazd na kempingu i obcować z naturą, a przy tym w dowolnej chwili przerwać podróż i odpocząć. Kamper to niezależność - dzięki temu możesz zjeździć cały kraj bez notorycznego przenoszenia się z jednego hotelu do drugiego.

 
Ceny winiet dla samochodów osobowych w Rumunii: (stan na 25.03.2021)
aktualny cennik tutaj https://www.e-rovinieta.ro/pl/

Winiety są elektroniczne.
winieta 7-dniowa kosztuje 3 euro (ok. 12,60 zł)
winieta 30-dniowa kosztuje 7 euro (ok. 29,40 zł)
winieta 90-dniowa kosztuje 13 euro (ok. 54,60 zł)
winieta 12-miesięczna kosztuje 28 euro (ok. 117,60 zł)
 
Kempingi w Rumuni -- Zobacz -- TUTAJ
 
 

Reklama

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.