Z małym dzieckiem na kempingu.

ABC Caravaningu | | 31.01.2021
Z małym dzieckiem na kempingu.

Reklama

Zdecydowanie nie jest prawdą, że w podróż caravaningową można wybrać się tylko ze starszym dzieckiem. Obecnie można wyruszyć w ciekawe miejsca kamperem lub z przyczepą kempingową nawet z malutkim niemowlęciem, jeśli oczywiście będziemy przestrzegać pewnych istotnych zasad.

Konsultacja z pediatrą

Zanim wyjedziemy z maleństwem, dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem – pomoże on zdecydować, czy stan zdrowia naszego dziecka pozwala na dłuższe kempingowanie, czy podczas wyjazdu będziemy w stanie zapewnić niemowlęciu odpowiednie warunki – zwłaszcza pielęgnację i żywienie.

Przewożenie dziecka w samochodzie

Dzieci należy przewozić w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach – odpowiednich do masy ciała i wieku. Trzeba bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego oraz zaleceń zawartych w instrukcjach fotelików. Ważne też, by odpowiednio ubrać swoje pociechy – dostosowując ich strój do temperatury panującej w kamperze. Pamiętajmy również o regularnym pojeniu dziecka i karmieniu go, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Nigdy nie należy zostawiać maluchów samych w samochodzie! Oprócz ryzyka wypadku czy porwania istnieje mnóstwo innych zagrożeń, na które byśmy je narazili.

Choroba lokomocyjna

Niektóre dzieci pod wpływem jazdy samochodem dostają nudności, a nawet wymiotują, to tzw. choroba lokomocyjna. Jest ona wywołana przez sprzeczne informacje płynące do mózgu z różnych zmysłów (słuch, wzrok). Jeśli u maleństwa występują charakterystyczne objawy, najlepiej na chwilę przerwać podróż, a jeżeli to niemożliwe, to należy jechać bardzo spokojnie, unikając intensywnego kołysania oraz nagłych hamowań i zrywów. Podczas podróży spróbujmy też odwrócić uwagę dziecka od jego złego samopoczucia i zajmijmy je jakąś ciekawą zabawką.

Apteczka

Podróżując kamperem z dziećmi, musimy pamiętać o wzięciu apteczki. Powinno się w niej znaleźć kilka bardzo przydatnych rzeczy: leki przeciwbólowe, sól fizjologiczna, maść przeciwalergiczna, inne leki przeciwalergiczne, płyny do nawadniania, materiały opatrunkowe (plastry, bandaże, gaziki, opaska uciskowa), środki do dezynfekcji, sterylne rękawiczki lateksowe, nożyczki, szpatułki, by móc zajrzeć do gardła, leki na chorobę lokomocyjną. Poza wymienionymi elementami należy wziąć ze sobą wszystkie leki przyjmowane stele przez dziecko oraz inne zalecone przez lekarza rodzinnego. Najlepiej byłoby, gdyby pewne środki posiadać w apteczce w dwóch postaciach – np. w formie zarówno czopków, jak i syropu. Co jeszcze jest bardzo ważne? Bierzmy w podróż te medykamenty, które znamy i wiemy, jak reaguje na nie nasze dziecko.

Wybór celu podróży

Lekarze specjaliści jednogłośnie stwierdzają, że z małym dzieckiem niewskazane są wyjazdy do miejsc o radykalnie odmiennym klimacie, zwłaszcza do krajów tropikalnych. Występują tam bowiem patogenny zupełnie inne od tych, jakie mamy w Polsce. Lepiej więc udać się na kemping na terenie kraju lub do krajów o podobnych warunkach pogodowych.

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.