Zima a wyjazd kamperem

Poradniki | | 31.01.2021
Zima a wyjazd kamperem

Reklama

W trakcie najmroźniejszych miesięcy roku kampera trzeba przezimować, albo wyruszyć nim w trasę. Z tego artykułu dowiesz się, jak poprawnie przeprowadzić obydwa działania!

Pierwsza sprawa – przezimowanie

W tej części tekstu opiszę jak zabezpieczyć pojazd przed uszkodzeniami grożącymi mu w zimę. Co dzieje się z kamperem w trakcie zimna? Tworzywa z jakich jest wykonana konstrukcja pojazdu pod wpływem czynników atmosferycznych pękają i gniją. Według badań, po kilku latach na świeżym powietrzu, deszczu i śniegu jej trwałość może spaść aż o 30%. Najbardziej destrukcyjnymi są wilgoć i duże promieniowanie słoneczne, o ile to drugie w zimę nie jest straszne, tak tego pierwszego jest aż nadmiar. Jak najprościej chronić swoje dobro? Parkując w zadaszonym i suchym. miejscu, idealnymi do tego są stodoły lub duże hale. Na wsiach znalezienie takiego miejsca jest zadaniem całkiem prostym, jednak wielu miłośników caravaningu mieszka w miastach. Stodoły w mieście nie widziałem nigdy, a puste hale to rzadkość i to droga rzadkość. Co prawda, dużo osób w mieście posiada garaże, ale tu pojawiają się dwa problemy. Po pierwsze przystosowane są one do samochodów osobowych, a kampery się w nich nie mieszczą. Po drugie, w przypadku, gdy już schowasz do niego kampera, to co z samochodem osobowym? Istnieje alternatywa dla garaży – namiot ochronny, nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ potrzeba do niego swojej działki. Jeżeli jednak masz w kieszeni kwotę około 3 tysięcy złotych, warto spróbować. Do zbudowania go nie potrzeba specjalnych pozwoleń, a ochrania przed słońcem i zimnem. Jest jeszcze jeden sposób na przechowywanie kamperów, na terenie całego kraju istnieją przechowalnie. Cena za takie usługi jest różna, zależna od lokalizacji magazynu oraz jakiej jakości jest budynek. Warto nadmienić, że tańsze jest przechowywanie przyczepy, koszt umieszczenia tam kampera jest wyższy.

Zimowa wyprawa kamperem

Do podróży kamperem w zimę trzeba się odpowiednio przygotować. Sprawą oczywistą jest zabranie ze sobą rozsądku i spokojnego na drodze umysłu. Każdemu wpaść do głowy powinny również łańcuchy na koła i dobre opony zimowe. Nie może ci zabraknąć dobrego ogrzewania i izolacji. Jak pisałem w artykule o gazie w kamperach, na zimę najlepiej zabrać butle z propanem – w taki sposób na pewno nie zamarzniesz. Na ile starcza jedna butla? Oczywiście, że zależy to od warunków, ale zwykle od 2 do 5 dni. Dużo komfortu sprawi system, dzięki któremu można zamontować dwie butle naraz (dual control ). Dzięki niemu unikniesz sytuacji nagłego zabraknięcia gazu. Pamiętaj, że woda w rurach też może zamarznąć, właśnie dlatego ogrzewanie musi być ciągle włączone, kiedy wychodzisz z pojazdu ustaw niższą temperaturę, ale pod żadnym pozorem go nie wyłączaj. Ostatnia rzecz, o której warto przypomnieć to fakt, że prąd w zimnym otoczeniu szybciej się skończy. Dzieje się tak przez mniejszą sprawność akumulatorów, pamiętaj o tym planując podróż, tym bardziej że jeżeli nawet masz ogrzewanie gazowe czy diesla to do działania wentylatorów napędzających system cyrkulacji powietrza w ogrzewaniu potrzebny jest prąd. Nikt nie lubi budzić się w nocy trzęsąc się z zimn

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.