Zimowy caravaning Kamperem MILEO268 - bez obaw i z przyjemnością

Poradniki | Polska | 23.02.2021
Zimowy caravaning Kamperem MILEO268 - bez obaw i z przyjemnością

Reklama

Jednym z najczęstszych pytań jakie pada podczas okresu zimowego - czy da się uprawiać caravaning zimą. Popularność wynajmu kapmera lub przyczepy zimą wzrosła niesamowicie w ostanim czasie, co ma związek z obostrzeniami jakie rząd nałożył na Polaków zimą 2020/2021. Stąd zwiększona popularność zimowego caravaningu. Ale - czy w kamperze będzie ciepło? ile zużyję gazu? ile prądu? To są zapewne pytania, które zadają potencjalni fani sportów zimowych a chcących wypożyczyć kampera czy przyczepę.
Mileo268 - na jego przykładzie sprawdzimy jak się ma teoria do praktyki. Dwuktrotnie kamperem byliśmy w Zakopanem 2021 gdzie temperatura w dzień utrzymywała się około -10 stopni a wieczorem spadała nawet do -18. W takim klimacie udawadniamy, że warto wynająć kampera i cieszyć się wolnością na dziko czy parkingu pod stokiem.

Najważniejsze opony zimowe w kamperze

Najważniejsze - opony zimowe. Wiele wypożyczalni oferuje opony całoroczne. Są dobre, ale w warunkach mocnej zimy mogą zawieść. Po 3 dniowym postoj na Olimp Park - Camp Zakopane, nie jeden kamperek miał problem z wyjazdem. Nasz MILEO268 ma nowe zimowe opony dzięki czemu bez problemu pokonasz wiele zimowych scenerii. Aczkolwiek, gdyby była potrzeba, w cenie wynajmu masz do dyspozycji łańcuchy. Do tej pory nam jeszcze nie były potrzebne, mimo że drogi dojazdowe do kempingów zazwyczaj są odśnieżone, ale na samych parcelach - już nie. Wówczas manewrowanie może być utrudnione.

Ogrzewanie w pojeździe

Sprawne i wydajne ogrzewanie. Na pokładzie MILEO268 znajduje się gazowe ogrzewanie w systemie Truma DuoControl, pod który podłączone są dwie butle gazowe. W razie, gdy w jednej z nich wyczerpie się gaz, system automatycznie przełączy pobór na tą drugą. System też pozwala mieć odkręcony gaz w trakcie jazdy, więc w jednym produkcie dostajemy komfort i bezpieczeństwo. Przy naszym użytkowaniu kampera zimą, gdzie ogrzewanie w nocy przy 2+2 mieliśmy ustawione na 17 stopni. W ciągu dnia, podczas zimowego hikkingu po trasach Zakopanego lub szusowania, ustawiliśmy na termostacie minimalną temperaturę (okolice 10 stopni). W ten sposób mamy pewność, że woda w układzie nam nie zamarznie (najczęściej rury od ogrzewania położone są razem z rurami od wody, obok siebie). Nasz koszt to zużycie 2 butli GaasBanku, czyli 11l x 2 sztuki x 2,35zł (Orlen) czyli około 50 PLN. Przy czym trzeba zaznaczyć, że mechanizm dotankowania tych butli jest niesamowicie prosty ( system do samodzielnego napełniania LPG z wbudowanym tzw. zaworem OPD (Ovefill protection device) – uniemożliwiającym objętościowe przepełnienie butli. ). Alternatywnym ogrzewaniem w MILEO268 jest dodatkowe ogrzewanie Webasto zasilanego 230V.
W pakiecie MILEO268 z naszej wypożyczalni, aby nie martwić się wodą i poprawić komfort użytkowania - podgrzewane zbiorniki na wodę. Nie trzeba w martwić się aby wcześniej uruchomić bojler.

Reszta gadżetów która usprawnia nasza podróż.

Podgrzewany schowek – miejsce gdzie w zimie przechowujemy narty czy buty będą ocieplane przez cały czas. Przestronny bagażnik bez problemu zmieści dodatkowe sanki czy zestaw krzeseł i stół, który jest również na wyposażeniu kampera MILEO268. Poranek przy zimowym słońcu, może stać się wyjątkowym przeżyciem, dlatego bez problemu można rozłożyć zestaw kempingowy nawet zimą. Grill gazowy, który dzięki specjalnej wtyczce łatwo podłączymy do specjalnie przygotowanego łącza w aucie, może dodać niezapomnianych wrażeń podczas śniadań lub wieczornych spotkań.


Wszelkie dodatkowe akcesoria, które mogą przydać się podczas zimowej wyprawy: Łopata do śniegu - obowiązkowa. Skrobaczka teleskopowa, miotła do ogarnięcia wejścia oraz aby usunąć śnieg z dachu po to, by panele słoneczne mogły ładować nasze akumulatory, ale też dla bezpieczeństwa usunięcia zalegającego śniegu. W zestawie również podkłady antypoślizgowe i Thule najazdy poziomujące.
 
Podsumowując, z naszym kamperem MILEO268 w pakiecie Northautokapp otrzymujecie izolowany zbiornik wody z grzałką zapobiegającą zamarzaniu, izotermiczna mata szoferki, izolowany stopień wejściowy, wzmocniony system ogrzewania z urządzeniem do zdalnego sterowania oraz izolowane rury wodne i układu grzewczego, panel solarny, zasłonki harmonijkowe i oświetlenie LED nad wejściem. Z takim wyposażeniem nie straszny jest wyjazd w każdy zimowy rejon. Mimo, ze w Polsce zimowy caravaning dopiero raczkuje, to na próżno szukać otwartych, całorocznych kempingów. Jeżeli są, to jest ich niewiele. Zupełnie inaczej jest za u naszych sąsiadów. Czechy, Słowację ale też Słowenia i przede wszystkim Austria. Normą są duże kempingi, z pełnym pakietem potrzeb w tym zamknięte i ogrzewane sanitariaty. Podobno na wybranych kempingach znajdziemy też saunę, która jest wręcz fenomenalną sprawą po całodziennym pobycie na stoku lub zabawie na śniegu.

Na południu Polski, w rejonach zimowych aktywności, możemy liczyć przede wszystkim na dogodne miejsca tuż pod samymi stokami. Większość parkingów nie zakazuje postoju kamperów czy zestawów z przyczepą, ale warto sprawdzić dokładnie czy jest dostępne podłączenie do prądu i możliwość zrzutu wody przed wyjazdem.

Reklama

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.