Znikną bramki na autostradach, a Akcyza odroczona

Aktualności | | 30.03.2021
Znikną bramki na autostradach, a Akcyza odroczona

Reklama

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm Rzeczpospoltej Polskiej głosował m.in. nad projektem wprowadzenia akcyzy, o której ostatnio było bardzo głośno. Akcyza miała obowiązywać w przypadku przerobienia BUSA na pojazd specjalny kempingowy. Koszt takiego przerobienia i tym samym cen na rynku pojazdów miał się podnieść odpowiednio o 3,1 lub 18.6% podatku akcyzowego.

W przerabianiu furgonów na kampery wyspecjalizowało się wiele polskich firm. Takie firmy dzisiejszy dzień mogą zaliczyć do udanych, ponieważ Sejm odroczył wprowadzenie podatku akcyzowego do 01.07.2022. Nie jest to całkowita rezygnacja z pomysłu, jednak miejmy nadzieję, że lobby karawaningowe wytłumaczy rządzącym, że zabijanie branży nowym podatkiem przysporzy więcej złego niż dobrego.

Likwidacja bramek na autostradach państwowych.

Dodatkowo z przyjętego przez Radę Ministrów projektu ustawy wynika, że przejazd odcinkami Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) bez zatrzymywania się będzie możliwy od 1 grudnia bieżącego roku.

Dla pojazdów lekkich o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa wprowadzą możliwość opłacania przejazdu autostradą przez zakup biletu autostradowego online lub w formie wydrukowanego biletu np. na stacji paliw czy w kiosku, po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu. Bilet autostradowy każdorazowo będzie obowiązywał w określonym czasie i na danym odcinku autostrady wskazanym przez kierowcę. Za kontrolę będzie odpowiedzialny elektroniczny system zczytujący numery rejestracyjne pojazdów.
 

W obecnie funkcjonującym systemie poboru opłaty za przejazd autostradą konieczne jest zatrzymanie pojazdu w Miejscu Poboru Opłat (MPO), pobranie biletu lub wniesienie opłaty i oczekiwanie na podniesienie szlabanu, aby wjechać lub zjechać z autostrady co zdecydowanie zwiększa zatory na bramkach. System bezbramkowy zmniejszy koszty utrzymania infrastruktury i pozwoli na szybszy przejazd odcinkami drogi, a o to chodzi w jeździe autostradą.

Reklama

Kamper

To może Cię zainteresować

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz, prosimy się zalogować.